ثبت‌نام در کارگاه اسطوره در سینما (نقد فیلم سیصد)

دوست عزیز!

خیلی خوشحالیم که در کنارمونی و بهت افتخار می‌کنیم که اینقدر سینما و اساطیر برات مهمن. ​

برای شرکت تو کارگاه «نقد فیلم سیصد 300 از منظر اسطوره‌شناسی» لطفاً فرم پایین رو پر کن.

پر کردن این فرم یه دقیقه هم زمان نمی‌بره…

300 movie poster

سؤال‌های مهمی که ممکنه براتون پیش بیاد...

جهان اسطوره سرزمین پهناور و جذابیه که هیچ‌وقت نمی‌شه از زندگی امروز جداش کرد. تماشای فیلم‌های اسطوره‌ای برای شناخت فرهنگ، تمدن و پیشینه بشر راه بسیار ساده‌تری نسبت به خواندن کتاب‌های کلاسیکه. از طریق فیلم دیدن خیلی از کسانی که اهل کتاب نیستن می‌توانن از این اطلاعات استفاده کنن.

متأسفانه در ایران پژوهشگران ما از حوزه هنر فاصله گرفتن که البته این کار نه به میل خودشون بلکه به خاطر شرایطیه که هزار و یک فیلتر مانع کارشون شده. دشواری خواندن متون کلاسیک و درک جهان اسطوره هم می‌تونه یکی از عواملی باشه که باعث شده علاقه‌مندان به اسطوره درباره این مفاهیم فیلم نسازن. با همراهی سایت اهل سینما می‌تونین به‌راحتی با اساطیر موجود توی فیلم‌ها آشنا بشین.

اسطوره همواره همراه همه ماست و در هر زمان و مکانی پاسخی روشن برای حل مشکلات جامعه و نجات فرهنگ داره؛ فقط کافیه اون‌ها رو بشناسیم و به راهکارهاشون عمل کنیم تا ارزششون رو متوجه بشیم.

با نوشتن مقاله و کتاب، ساخت فیلم، اجرای نمایش و … که لازمه همه این‌ها پژوهش و مطالعه گسترده است. برای شروع و قدم گذاشتن تو این راه، ما بهتون همراهی با دوره‌های آموزشی اسطوره‌شناسی سایت اهل سینما رو پیشنهاد می‌دیم.

اسطوره در اصل از ذات بشر روایت می‌شه و حقیقت روایتیه که آدم‌ها با بینش خودشون از زندگی نقل می‌کنن. همه ما یک اسطوره‌ایم و اینطوری حقیقتِ ماجرای جهان می‌شه بودنِ ما.

 افسانه واقعه‌ای جذاب با عناصر دور از باوره و احتمال حقیقت بودنش کمه؛ در حالی که حماسه با همون رنگ‌وبوی افسانه نقل می‌شه، اما زمان و مکان دقیق داره و به واقعیت تاریخی نزدیک می‌شه.

اما اسطوره… اسطوره وجود سرشار از هستی بشره که حماسه و افسانه و تاریخ رو در بر می‌گیره، با ما رشد می‌کنه، محدود به یک زمان و مکان خاص نیست و همواره زنده است.